بیت کوین 

بیت کوین نوعی پول رمزنگار یا پول نقد الکترونیکی غیرمتمرکز است ،که بدون نیاز به واسطه در شبکه های بیت کوین بین کاربران خرید و فروش می شود. این ارز در سال 2008 توسط فرد یا گروهی ناشناس اختراع شد و در سال 2009 توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو به عنوان یک نرم افزار معرفی شد.

کمترین مقداردر بیت کوین یک ساتوشی است که ارزش یک واحد آن 0.00000001 بیت کوین است.

مزایای تراکنش بیت کوین:

1- عدم تمرکز

مهمترین ویژگی بیت کوین عدم تمرکز آن است یعنی هیچ بانک مرکزی و یا مدیری ندارد و هیچ موسسه و نهاد دولتی بر روی شبکه بیت کوین کنترل ندارد و فقط تمامی تراکنش ها در یک دفتر حساب به اسم بلاک چین ثبت می شود.که این امر افراد و گروه هایی که دوست ندارند بانک ها و یا موسسات دولتی بر روی پول هایشان کنترل داشته باشند را جذب می کند.

2- عرضه محدود

ارزهای (دلار ،یورو و غیره) عرضه نامحدودی دارند یعنی بانکهای مرکزی می توانند به اندازه دلخواه خود صادر کنند و می توانند ارزش پول را دستکاری کنند ولی بیت کوین توسط الگوریتم تأمین می شود و ریاضیات سیستم بیت کوین به گونه ای تنظیم شده است که “معدن” بیت کوین با گذشت زمان به تدریج دشوارتر می شود و تعداد کلی که می توان استخراج کرد تا حدود 21 میلیون محدود شده است. بنابراین راهی برای یک بانک مرکزی وجود ندارد که سیل بیت کوین های جدید را صادر کند و آنهایی را که از قبل در گردش هستند را بی ارزش جلوه دهد.  بنابراین اگر تقاضا بالا رود و عرضه یکسان بماند ارزش آن افزایش می یابد.

3- ناشناس بودن

هر کاربر با آدرس کیف پول خود مشخص می شود و سیستم نیازی به شناخت هویت وی ندارد و کاربران به طور ناشناس معامله انجام می دهند.

4– سرعت نقل و انتقال

معامله  فوراً در شبکه پخش می شود و طی چند دقیقه تأیید می شود. از آنجا که در یک شبکه جهانی رایانه ای رخ می دهند ، کاملاً نسبت به موقعیت مکانی شما بی تفاوت هستند.

فرقی نمی کند که بیت کوین را به همسایه یا به شخصی در آن طرف دنیا ارسال کنید.

5– غیر قابل لغو
هنگامی که  شما بیت کوین را برای کاربر دیگری انتقال می دهید، هیچ راهی برای لغو یا بازگرداندن آن وجود ندارد، مگر این که کاربر دریافت کننده بخواهد بیت کوین را به شما بازگرداند و این یعنی کاربری که شما ارز را برای وی انتقال داده اید هرگز نمی تواند ادعا کند که انتقال برای وی انجام نشده است.

چگونه می توان بیت کوین بدست آورد:

  • بیت کوین را می توان از صرافی ها به طور مستقیم یا از طریق سایر بازارها و سایر افراد و یا دستگاه های خودپرداز خریداری کرد.
  • بیت کوین را می توان از طریق کامپیوترهایی با سخت افزار قوی با محاسبه ریاضیات از معدن استخراج کرد.
  • می توان کالایی فروخت و در ازای آن بیت کوین دریافت کرد.
  • اولین قدم برای داشتن بیت کوین تهیه یک کیف پول برای ذخیره بیت کوین است که در پنج نوع اصلی قرار دارند: دسک تاپ ، موبایل ، وب ،کاغذ و سخت افزار.
  • مهمترین قسمت کیف پول ، ایمن نگه داشتن آن با یا کلمه عبور است که اگر آن را گم کنید، دسترسی به بیت کوین را از دست می دهید.
  • دومین قدم شما باید یک حساب کاربری ایجاد کنید و از طریق کارت اعتباری نقل و انتقالات بانکی و یا از طریق پی پال وجه را واریز کنید سپس بیت کوین خریداری شده به کیف پول شما واریز می شود و یا از طریق پول نقد بیت کوین خریداری کنید.