آشنایی با ارز رمرزنگار اتریوم(Ethereum)

اتریوم یک ارز رمز نگار با علامت ETH است که هیچگونه احتمال دزدی یا از کارافتادگی و جاسوسی بر روی آن وجود ندارد.

اتریوم یک پلتفرم غیر متمرکز است یعنی عرضه آن توسط هیچ نهاد دولتی، بانک و یا هیچ شرکت یا شخص خاصی کنترل نمی شود و پیشروترین بلاک چین(blockchain ) قابل برنامه ریزی در جهان است.

اتر نام ارز رمزپایه در شبکه اتریوم است که بین حساب ها قابل انتقال است.در شبکه اتریوم هر تراکنشی صورت بگیرد باید از توکن اتر استفاده شود، اتریوم دارای واحد های کوچکتری به نام سابو می باشد که هر اتریوم برابر با یک میلیون سابو می باشد.

در اتریوم کاربران می توانند داده های خود را در اختیار داشته باشند.

 این ارز کاملاً دیجیتالی است و می تواند فوراً برای هر کس در جهان ارسال شود.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

بیت کوین و اتریوم هر دو ارز رمزنگار هستند و هردو قابلیت خرید و فروش دارند با این تفاوت که بیت کوین فقط یک ارز است ولی اتریوم هم ارز است هم یک فناوری برای ساخت برنامه های جدید که در کل می توان گفت اهداف و قابلیت این دو ارز با هم متفاوت است.

بیت کوین اولین بار با هدف سیستم پرداخت جهانی غیرمتمرکز بوجود آمد اما اتریوم به دنبال حذف تمرکز از تمام فراینده ها بوده است.

بلاک چین بیت کوین برای رهگیری مالکیت ارز دیجیتال (بیت کوین) استفاده می‌شود، بلاک چین اتریوم (Ethereum) برای اجرای کد برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است.

اتریوم هم مانند بیت کوین مبتنی بر الگوریتم (استخراج از معدن) بوده اما قرار است که  به سمت اثبات سهام حرکت کند. در اثبات سهم استخراج انجام نمی شود و افراد بر اساس میزان دارایی خود در شبکه، به تایید تراکنش‌های می‌پردازند و پاداش می گیرند.

تعداد واحدهای بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است اما برای اتریوم هنوز سقف مشخصی تعیین نشده است

سرعت تراکنش‌های اتریوم سریع‌تر از بیت کوین است و کارمزد کمتری نسبت به بیت کوین دارد.

زمان بلوک اتریوم 14 تا 15 ثانیه است در حالی که بیت کوین 10 دقیقه است.

در استخراج اتریوم سکه های جدید را با نرخ معمولی ثابت تولید می کند در حالی که برای بیت کوین نرخ هر 4 سال کاهش می یابد.
هزینه های معامله با پیچیدگی محاسباتی ، استفاده از پهنای باند و نیازهای ذخیره سازی متفاوت است ، در حالی که معاملات بیت کوین با استفاده از اندازه تراکنش در بایت ها رقابت می کند.
اتریوم از یک سیستم حساب کاربری استفاده می کند که در آن ارزش های اتریوم از حساب های بدهی گرفته می شود و به دیگری اعتبار می یابد ، برخلاف سیستم UTXO بیت کوین ، که بیشتر شبیه به خرج کردن پول و دریافت است.